Centralna banka BiH postala je članica dvije međunarodno priznate mreže - Mreže za ozelenjavanje finansijskog sistema i Mreže za održivo bankarstvo i finansije.
"Članstvo u ovim mrežama omogućiće unapređenje poslovnih standarda u oblasti centralnog bankarstva primjenom najboljih praksi u međunarodnom okruženju s ciljem očuvanja životne sredine i smanjenja klimatskih rizika, što je jedan od najvećih izazova današnjice", saopšteno je iz Centralne banke BiH, prenosi Srna.
Guverner Centralne banke BiH Jasmina Selimović istakla je da će članstvo u ove dvije mreže doprinijeti kvalitetnijem i efikasnijem upravljanju rizicima, njihovoj analizi, identifikaciji i proaktivnom donošenju odluka.
"Time će se osigurati doprinos finansijskom sistemu prema održivoj ekonomiji, u skladu sa najboljim praksama i iskustvima drugih centralnih banaka", rekla je Selimovićeva i dodala da je ova banka posvećena obezbjeđenju otpornosti na finansijske rizike povezane sa klimom i nastavku implementacije standarda održivog poslovanja, prihvatajući globalne ciljeve uspostavljene Pariskim sporazumom.
Mrežu za ozelenjavanje finansijskog sistema čini 141 centralna banka i regulator bankarskog sektora iz razvijenih zemalja i zemalja u razvoju, kao i 21 međunarodna organizacija u ulozi posmatrača.
Mrežu za održivo bankarstvo i finansije čine 94 organizacije iz 72 zemlje, obuhvatajući najmanje 92 odsto bankarske aktive u zemljama koje se smatraju tržištima u razvoju.
Centralna banka BiH će kao ravnopravna članica doprinositi ciljevima i radu ovih mreža angažovanjem u različitim radnim grupama koje će doprinijeti ostvarenju klimatskih ciljeva i standarda održivog poslovanja u finansijskom sektoru.
Prateći standarde održivog poslovanja, Centralna banka BiH je protekle godine započela proces investiranja dijela portfolija deviznih rezervi u zelene obveznice, čija su emitovana sredstva namijenjena finansiranju zelenih, društveno odgovornih i održivih projekata, navodi se u saopštenju.
Istovremeno, ova banka primjenjuje dobru praksu štednje i očuvanja okoline kroz doprinos politikama i aktivnostima u oblasti upravljanja resursima, digitalizacije i podizanja svijesti o ekološki prihvatljivom načinu života i rada.